ما توئیت میکنیم ، زمین گرم میشه!

تولید روزانه CO2 سایت توئیتر

آیا میدانید کاربران سایت توئیتر روزانه حداقل چقدر گازهای گلخانه‌ای تولید میکنند؟

توئیتر ، به عنوان گسترده‌ترین سایت میکروبلاگینگ جهان ، طبق آخرین آماری که در ماه فبریه سال ۲۰۱۰ رسما منتشر کرده ، روزانه حدود ۵۰ میلیون توئیت توسط کاربرانش ارسال میشه! حالا اگر حداقل زمان برای نوشتن یک توئیت ساده رو ده ثانیه و انرژی معادل ۲۵۰ وات بر ساعت برای هر کامپیوتر در نظر بگیریم ، انرژی معادل ۳۵ کیلو وات‌ساعت در هر روز صرف میشه!به ازای تولید هر یک کیلو وات‌ساعت انرژی ، ۰٫۶ کیلوگرم CO2 در هوا آزاد میشه! عددهای جالبی هستند مگه نه؟ خب وقتی یه حساب سرانگشتی کنیم میبینیم که در نهایت ، روزانه ۴۹۲۰۰۰ کیلوگرم CO2 وارد هوا میشه! وحشتناکه مگه نه؟! خب این حداقل موضوع بود! حالا حساب کنید ببینید سرورهای توئیتر چقدر CO2 تولید میکنن!

این مقدار معادل اینه که با یک خودرو که در هر کیلومتر ۱۵۰ گرم CO2 تولید میکنه ، روزانه ۳٫۳ میلیون کیلومتر مسافت طی کنیم! 😀

در تصویر زیر محاسبات رو انجام دادم که میتونید ببینید.

نمودار محاسبه میزان تولید CO2 توسط سایت توئیتر

نمودار محاسبه میزان تولید CO2 توسط سایت توئیتر

این یک تخمین ساده از تنها یکی از سرویسهای این سایت بود. چه بسیارند وبسایتهایی که ما کاربران جامعه سایبر ، وقت و انرژی بسیار زیادی در اونها صرف میکنیم. اثرات جبران ناپذیر این موضوع رو مطمئنا میدونید…..

به امید روزی که همه از سرویسهای گرین ( Green ) استفاده کنیم و گازهای مخرب محیط زیست کمتری تولید کنیم. البته باید سعی کنیم تولید نکنیما!

موفق باشید.

تمرکز موضوع: ,,, نوشته شده در: ۷ شهریور ۱۳۸۹

درباره محمد رشیدی

من یک کارآفرین خلاق و جوان هستم. تحصیلات، تخصص و فعالیتم در حوزه وب و تجارت الکترونیک است. عاشقانه و با تمام وجود در این زمنیه تلاش و فعالیت میکنم. تفکری بلندمدت دارم. به کیفیت به شدت اهمیت میدهم. به عنوان یک مخاطب به موسیقی هم خیلی علاقه دارم. در ابعاد مختلف وب، برنامه نویسی حرفه‌ای میکنم و در سالهای اخیر، بخش بسیار زیادی از مطالعاتم در زمینه کسب و کار، داده کاوی، وب اپلیکیشن، طراحی رابط کاربری، کاربردپذیری و تجربه کاربر قرار گرفته است.
نظرات و دیدگاهها (3)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*